مقالات

آشنایی با عینک‌های آفتابی

عینک افتابی

عینک آفتابی

به‌طورکلی، عینک وسیله‌ای است با کاربردهای مختلف و یک وسیله­ تزئینی برای چهره محسوب می شود که تنوع زیادی در مدل و رنگ بندی دارد.از میان انواع عینک‌ها، عینک طبی دارای اهمیت ویژه‌ای است؛چون وسیله‌ای درمانی محسوب می‌گردد و با کوچک‌ترین اشتباهی در اجزای آن مشتری دچار مشکل می‌شود.

عینک تأثیر زیادی بر روی صورت افراد می گذارد به‌نحوی‌که انتخاب یک عینک مناسب در زیبایی شما تأثیر بسزایی دارد.عینک‌های مختلفی در بازار موجود است، عینک‌های طبی ، که شامل نزدیک‌بین و آستیگمات و یا دوربین می‌شود و عینک‌های آفتابی.

در این مقاله قصد داریم راهنمایی های لازم جهت انتخاب یک عینک مناسب را ارائه دهیم.

عینک افتابی

عینک افتابی

استاندارد uv

آن دسته از عینك‌های آفتابی‌، استاندارد به شمار می‌روند كه حداكثر حفاظت از چشم را در برابر خورشید داشته باشند. عدسی عینك‌های استاندارد باید بتواند بیش از ۹۵درصد از اشعه «یو وی» یا‌‌ همان فرابنفش را جذب كند.

میزان تعیین یو وی‌دار بودن عینك تنها از راه دستگاه یو وی متر امكان‌پذیر است.اگر دستگاه، عدد ۴۰۰ را نشان دهد می‌توانید به استاندارد بودن عینک خود مطمئن شوید.

پس حتما از فروشنده بخواهید عینکتان را با دستگاه یو وی متر آزمایش كند، حتی اگر قیمت عینك بالا و به‌اصطلاح مارک‌دار باشد.

بیشتر عینك‌های آفتابی ارزان‌قیمت كه معمولاً در فروشگاه‌های غیر معتبر یا حتی كنار خیابان‌ها فروخته می‌شوند، به علت عدم جذب اشعه فرابنفش تأثیر بسیار منفی روی چشم‌ها می‌گذراند. یعنی نه‌تنها مفید نیستند بلكه باعث آسیب به چشم می شوند.

چرا از عینک آفتابی استفاده کنیم

با یك عینك آفتابی مناسب می‌توان جلوی بسیاری از آسیب‌های چشم را گرفت.اغلب مشکلات چشم به دلیل قرار گرفتن در نور شدید آفتاب ایجاد می‌شود. ایران از جمله کشورهایی است که از نور شدید آفتاب برخوردار است؛ بنابراین استفاده از عینک آفتابی مناسب برای حفظ سلامت چشم  بسیار ضروری است.

اشعه خورشید علاوه بر اینکه به چشم آسیب وارد می‌کند موجب بروز چروک‌های ریزی در اطراف چشم نیز می‌شود؛ به همین دلیل استفاده از عینک‌های آفتابی هم برای سلامت چشم مهم است و هم از صدمات وارده به پوست جلوگیری می‌کند.

باید در نظر داشته باشیم که عینک‌های آفتابی موجب کاهش صدمه اشعه خورشید به قرنیه، عدسی و شبکیه چشم که سه قسمت عمده چشم هستند، می‌شود.

بسیاری از بیماری‌های قرنیه چشم مانند ناخنک در اثر اشعه مستقیم آفتاب به وجود می‌آید. ناخنک یک ضایعه گوشتی مثلثی شکل است که از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه) کشیده می‌شود.

این ضایعه در افرادی که فعالیتشان در خارج از خانه و در محیط‌های با نور شدید آفتاب است بیشتر دیده می‌شود به همین دلیل است که به رانندگان تاکسی، کارگران ساختمانی، کشاورزان و… توصیه می‌شود که وقتی در معرض نور مستقیم آفتاب هستند حتماً از عینک آفتابی استفاده کنند.

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی، خشکی محیط و غبار نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارد.

مطالعات نشان می‌دهد که تابش مستقیم آفتاب در عدسی چشم هم موجب بروز آب‌مروارید می‌شود.

بیماری شایع پیری زودرس برای شبکیه چشم  وجود دارد که یکی از عوامل ایجاد آن، نور آفتاب است.

بهره‌گیری از عینک آفتابی می‌تواند در کاهش بروز چنین مشکلاتی مؤثر باشد.

نکاتی در رابطه با رنگ عینک

  • رنگی را برای عینک انتخاب کنید که به رنگ صورت شما بیاید.
  • اگر شما صورت و پوست سفیدی دارید بهتر است از رنگ‌های تند استفاده کنید.
  • اگر پوست صورتتان مات می‌باشد بهتر است از رنگ‌های مانند سفید، مشکی یا خاکستری استفاده کنید.

چه رنگی از عینک آفتابی مضر است؟

بعضی‌ها عادت دارند تا رنگ عینك آفتابی خود را با تیپ و لباسشان مطابقت دهند و به‌اصطلاح «ست» كنند اما رنگ عدسی عینك‌های آفتابی در نوع كاری كه شما انجام می‌دهید تأثیرگذار است.

به‌طورکلی عینك‌هایی بارنگ دودی و قهوه‌ای كمرنگ برای هر نوع مصرفی، به‌ویژه رانندگی ایده‌آل به شمار می‌روند. عینك‌های دودی بدون تأثیر گذاشتن روی رنگ اجسام تنها میزان نور آن‌ها را كاهش می‌دهند.

عدسی‌های سبزرنگ بخشی از طیف رنگ آبی را كاهش داده و درخشندگی سطوح را كاهش می‌دهند.

عدسی‌های زرد یا کهربایی‌رنگ برای محیط‌هایی كه شفافیت بالایی دارند یا فعالیت‌های ورزشی مناسب‌ترهستند.

در مقابل، عدسی عینك‌های آفتابی آبی یا بنفش برای استفاده در هیچ شرایطی استاندارد نیستند و كنتراست رنگ محیط را از بین می‌برند. این رنگ‌ها بیشتر به تبعیت از مد ساخته می‌شوند.

عینک برای همه فصول نیاز است. استفاده از عینك آفتابی مختص ایام گرم و آفتابی سال نیست. در فصل زمستان هم برف حدود ۸۰ درصد نور خورشید را منعكس می‌كند. این میزان، 3برابر بیشتر از آب و ۵ برابر از ساحل دریا بیشتر است.

شاید عده‌ای بر این باور باشند كه تأثیر منفی اشعه فرابنفش تنها روی چشم بزرگ‌سالان واقع می‌شود اما كودكان هم از این قاعده مستثنا نیستند. شركت‌های سازنده عینک‌های آفتابی برای گروه سنی كودكان عینک‌های ویژه و زیبایی را طراحی كرده و روانه بازار ساخته‌اند.

انواع عینک

1.عینک‌های طبی : به آن دسته از عینک‌هایی که عدسی‌های تجویزی، جهت رفع عیوب انکساری در آن‌ها نصب می‌شود، عینک‌های طبی می‌گویند که در مدل‌های گوناگون و با مواد مختلف ساخته می‌شوند.

عینک‌هایی با اتاقک مرطوب ( جهت جلوگیری از ریزش اشک شدید ) و یا عینک‌های منشوری ( برای موارد کم بینایی و یا آسان نمودن مطالعه برای کسانی که قرار است مدت زیادی به علت فلج اندام‌های اصلی بستری شوند )، عینک‌های مخصوص آرایش ( برای اشخاصی که دارای عیوب انکساری شدید هستند ) و… در زمره­ ی عینک‌های طبی، با کاربرد خاص محسوب می‌شوند.

2.عینک‌های آفتابی : به گروهی از عینک‌ها که جهت محافظت از چشم‌ها در برابر آثار زیان بار نور خورشید و نورهای مضر ساخته می‌شوند و گاهی هم‌جهت زیبایی مورداستفاده قرار می‌گیرند، عینک‌های آفتابی می‌گویند .

3.عینک‌های طبی- آفتابی :به بعضی از عینک‌هایی که جهت مصارف طبی به کار می‌روند، اما از عدسی‌های طبی- آفتابی(انواع عدسی‌های رنگی و یا فتوکرومیک ) استفاده می‌کنند، عینک‌های طبی- آفتابی گفته می‌شود .

4.عینک‌های صنعتی و یا حفاظتی: این دسته از عینک‌ها، همان‌طور که از نامشان پیداست، جهت محافظت از چشم‌ها در برابر برخورد با ذرات و حفاظت در برابر تابش‌های مضر در مشاغلی مانند: تراش‌کاری(سنگ – فلزات)، کار با مواد شیمیایی، رادیولوژی و… ، به کار گرفته می‌شوند.

5.عینک‌های ورزشی: این‌گونه عینک‌ها که هنوز فرهنگ کاربرد آن برای بسیاری از مـردم ناشناخته است، از اهمیـــت ویژه‌ای در محافظت از چشم‌ها در هنگام انجام ورزش‌های مختلف برخوردار است. به‌گونه‌ای که برای هر ورزشی، عینک خاص همان ورزش از مواد مخصوص جهت محافظت، ایمنی و بهداشت چشم (البته با رعایت مسائل دیداری) ساخته‌شده است. کاربرد این عینک‌ها برای بازی‌های میدانی، دوچرخه‌سواری، اسکی، کوهنوردی، غواصی، شنا، شکار، ماهی گیری، بازی بیلیارد و… می‌باشد .

6.عینک‌های سمعک دار: این عینک‌ها برای اشخاصی که مشکل شنوایی دارند بکار می‌رود .

7.عینک‌های الکترونیکی: در انواع گوناگون و با کاربردهای مختلف جهت نابینایان ساخته‌شده است .

عینک

انواع عینک

اصلی‌ترین دلایل کوری یا نابینایی

دو دلیل اصلی از دست دادن بینایی، خطاهای انکساری اصلاح‌نشده و آب‌مروارید است. در کنار این عوامل دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (تباهی لکه‌ی زرد) و گلوکوما نیز وجود دارند.

آب‌مروارید

آب‌مروارید معمولاً در افراد بالای 65 سال اتفاق می‌افتد اما می‌تواند یکی از اثرات جانبی مشکلاتی نظیر دیابت باشد.

آب‌مروارید زمانی اتفاق می‌افتد که عدسی چشم شما شفافیت خود را از دست بدهد و موجب مه‌آلود شدن دید شما شود.

شناسایی آب‌مروارید معمولاً بسیار راحت است و می‌تواند در طی معاینه‌ی ساده چشم شما توسط چشم‌پزشک شناسایی شود.

عمل جراحی یکی از درمان‌های بسیار مؤثر برای رفع آب‌مروارید است و یکی از معمول‌ترین اعمال جراحی در دنیا به‌حساب می‌آید.

تمام این مشکلات چشمی می‌توانند توسط چشم‌پزشک شما در طی یک معاینه‌ی چشم معمولی شناسایی شوند و اگر زود تشخیص داده شوند، به طرز مؤثری قابل درمان هستند. به همین دلیل مراجعه به چشم‌پزشک هر دو سال یک‌بار بسیار مهم است.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *